Menu

Jak odpowiednio wybrać buty robocze?

Odpowiednio dobrane buty robocze zapewniają komfort oraz bezpieczeństwo podczas wykonywanej pracy. Ich zadaniem jest zabezpieczenie pracownika przed działaniem szkodliwych substancji jak smary czy substancje chemiczne mogące prowadzić do poparzeń stóp, ale również przed niekontrolowanym pośliźnięciem się czy uderzeniem. Ważne, aby buty robocze były dobrej jakości i odpowiednio dobrane do rozmiaru stopy pracownika.

Bezpieczeństwo i wygoda

 Dobór odpowiedniego obuwia ma ogromne znaczenie nie tylko dla komfortu stóp, ale niejednokrotnie wpływa również na bezpieczeństwo użytkowników. Bardzo często zdarza się, że wiele czasu poświęcamy na wybór odpowiednich butów sportowych czy obuwia codziennego zawracając uwagę na ich wykonanie oraz komfort noszenia. W przypadku butów ochronnych zapominamy o tego typu właściwościach co jest błędem. Buty robocze powinny być nie tylko wygodne, ale przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo noszącemu. Powinny spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa i higieny pracy co pozwoli uniknąć niechcianych wypadków podczas wykonywanej pracy w zakładzie.

Na co zwrócić uwagę kupując obuwie robocze?

Obuwie robocze to jeden z ważnych elementów ubrania roboczego przysługującego każdemu pracownikowi zakładu, w którym występuje konieczność noszenia tego typu odzieży. Ich celem jest ochrona stopy przed urazami mechanicznymi, działaniem substancji toksycznych czy działaniem skrajnych temperatur. Dobierając obuwie warto więc zwrócić uwagę na rodzaj wykonywanej pracy, określenie czynników zagrożenia oraz intensywności ich noszenia. To pozwoli dobrać obuwie wygodne, bezpieczne oraz trwałe. Warto wybrać buty dobrego producenta, które posiadają atesty dopuszczające je do użytkowania w określonych branżach. Oczywiście wiąże się to często z nieco wyższą ich ceną, ale czy nie warto zadbać o komfort i zdrowie?

Jakie buty wybrać?

Na rynku dostępne jest kilka rodzajów obuwia roboczego, co uwzględnia charakter wykonywane pracy. Dostępne jest więc obuwie bezpieczne typu S, obuwie ochronne typu P, obuwie zawodowe typu O. Każde z nich cechuje się innymi parametrami i wykorzystywane jest w różnych branżach. W przypadku każdego z tych rodzajów stosuje się różne rodzaje podeszwy, a wierzch buta może być wykonany ze skóry, tworzywa sztucznego lub materiałów tekstylnych co ma również znaczenia dla wykonywanej pracy.

Last modification: Pt 20 Sty 2023
×