Menu

Blog

Jakie akcesoria są niezbędne dla bezpieczeństwa przy pracy na wysokości?

praca na wysokości

Prace na wysokości, choć często są konieczne, należą także do jednych z najbardziej niebezpiecznych. Szacuje się, że aż 70% wypadków śmiertelnych w branży budowlanej jest spowodowanych właśnie upadkiem z wysokości. Nic więc dziwnego, że polskie prawo wymaga specjalnych zabezpieczeń przy wykonywaniu wszelkich prac powyżej jednego metra wysokości. Jakie to mogą być zabezpieczenia?

Kiedy używać odzieży odblaskowej?

odzież odblaskowa

Przepisy BHP wyraźnie określają cel stosowania odzieży ochronnej typu ubrania odblaskowe. Dotyczą one nie tylko pracowników przedsiębiorstw drogowych, ale także użytkowników aut, kierowców zawodowych, czy też innych osób przemieszczających się po drogach publicznych po zmierzchu. W grę wchodzi ludzkie życie. Dlatego niezwykle istotne jest, aby poznać zasady używania odzieży odblaskowej. Zobaczmy więc, jak być lepiej widocznym na drodze? Jak zadbać przy jej pomocy o swoje bezpieczeństwo?

Podział obuwia ochronnego ze względu na przeznaczenie

obuwie ochronne

W wielu zawodach istnieje zapotrzebowanie na to, aby korzystać z odpowiedniego obuwia. Ma to na celu zapobiegać niebezpiecznym zdarzeniom, w wyniku których stopy pracownika mogłyby odnieść obrażenia. Zakładanie specjalistycznych butów jest więc jednym z podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Razem z noszeniem pracowniczej odzieży spełnia ono centralną rolę w ochronie przed wypadkami.

Na jakich zasadach przydzielana jest odzież ochronna?

Odzież ochronna jest niezbędna do wykonywania określonych zawodów oraz czynności wynikających z zajmowanego stanowiska pracy. Jest ona najczęściej wykorzystywana w takich branżach jak budownictwo, branża chemiczna czy przemysłowa, gdzie pracownicy narażeni są na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Podpowiadamy, na jakich zasadach dobierana jest odzież ochronna i komu ona przysługuje.

W jakich branżach konieczna jest odzież ochronna?

odzież ochronna

Odzież ochronna przeznaczona jest dla pracowników branż, które są szczególnie narażone na działanie zmiennych warunków temperaturowych oraz użycie środków chemicznych czy biologicznych mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Stosowanie specjalnej odzieży ochronnej ma na celu skutecznie ochronić pracownika oraz zadbać o jego bezpieczeństwo i komfort pracy.

Jak odpowiednio wybrać buty robocze?

buty ochronne

Odpowiednio dobrane buty robocze zapewniają komfort oraz bezpieczeństwo podczas wykonywanej pracy. Ich zadaniem jest zabezpieczenie pracownika przed działaniem szkodliwych substancji jak smary czy substancje chemiczne mogące prowadzić do poparzeń stóp, ale również przed niekontrolowanym pośliźnięciem się czy uderzeniem. Ważne, aby buty robocze były dobrej jakości i odpowiednio dobrane do rozmiaru stopy pracownika.

Jakie są różnice między odzieżą ochronną a roboczą?

odzież ochronna

Odzież ochronna oraz odzież robocza zapewniania jest pracownikom wykonującym pracę na określonych stanowiskach, a która zgodnie z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy może stanowić zagrożenie dla zdrowia pracowników. Dlatego w celu minimalizacji wystąpienia jakichkolwiek zagrożeń stosowana jest odzież, której celem jest zapewnienie komfortu oraz bezpieczeństwa pracy. Tego typu odzież zobowiązany jest dostarczyć pracodawca.

×