Menu

Na jakich zasadach przydzielana jest odzież ochronna?

Odzież ochronna jest niezbędna do wykonywania określonych zawodów oraz czynności wynikających z zajmowanego stanowiska pracy. Jest ona najczęściej wykorzystywana w takich branżach jak budownictwo, branża chemiczna czy przemysłowa, gdzie pracownicy narażeni są na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Podpowiadamy, na jakich zasadach dobierana jest odzież ochronna i komu ona przysługuje.

Czym jest odzież ochronna?

Jak sama nazwa wskazuje odzież ochronna to środki ochrony osobistej, której celem jest ochrona pracownika przez działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych wynikających z wykonywania określonej zawody lub pracy na określonych stanowiskach. Zgodnie z obowiązującym w Polsce przepisami odzież ochronna, ale też sprzęty ochrony osobistej obejmują elementy ochrony nóg, rąk, głowy, twarzy, oczu, dróg oddechowych, słuchu, elementy ochrony zabezpieczające przed spadnięciem z wysokości oraz ochrony izolujące cały organizm przed działaniem czynników szkodliwych. Tego typu odzież, ale również obuwie robocze ma obowiązek zapewnić każdy pracodawca, u którego występują czynniki szkodliwe. Co więcej odzież ochronna przydzielana jest pracownikowi bezpłatnie i stanowi własność zakładu pracy.

Cechy charakterystyczne odzieży ochronnej

Do odzieży ochronnej zaliczamy różnego rodzaju kurtki w tym kurtki termiczne, bluzy, spodnie, kamizelki, T-shirty i kombinezony ochronne. Prócz tego do zabezpieczenia części zewnętrznych jak twarz czy ręce wykorzystuje się wszelkiego rodzaju gogle, maski, rękawice oraz ochraniacze. W ofercie naszego sklepu znajdują się też szelki, nakolanniki, czapki z nausznikami, skarpety i kominiarki, które pozwalają na wykonywanie pracy bezpiecznie. Cechą charakterystyczną wszystkich wymienionych elementów garderoby jest fakt, że posiada ona wszystkie atesty. To oznacza, że odzież jest wykonana z wysokiego gatunku materiałów, które chronią pracowników przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Kiedy pracownik otrzymuje odzież ochronną?

Przepisy sanitarne oraz bezpieczeństwa i higieny pracy jednoznacznie wskazują, że obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom należyte ochrony podczas wykonywanej pracy. Dotyczy to również odzieży ochronnej, która ma zapewnić bezpieczeństwo i chronić pracownika przed działaniem czynników szkodliwych. Dotyczy to szczególnie takich branż jak budownictwo, przemysł, transport, gdzie pracownik korzysta ze specjalistycznych maszyn, narażony jest na brudzenie się odzieży oraz skażenia środkami chemicznymi, biologicznymi czy innymi stanowiącymi zagrożenie dla zdrowia i życia. Odzież ochronna dobierana jest więc na podstawie określonych zagrożeń wynikających z oceny ryzyka na stanowisku pracy, uzgodnionej tabeli zagrożeń bezpieczeństwa i higieny pracy i z uwzględnieniem rozmiaru noszonego przez pracownika.

Last modification: Pt 20 Sty 2023
×