Menu

Kiedy używać odzieży odblaskowej?

Przepisy BHP wyraźnie określają cel stosowania odzieży ochronnej typu ubrania odblaskowe. Dotyczą one nie tylko pracowników przedsiębiorstw drogowych, ale także użytkowników aut, kierowców zawodowych, czy też innych osób przemieszczających się po drogach publicznych po zmierzchu. W grę wchodzi ludzkie życie. Dlatego niezwykle istotne jest, aby poznać zasady używania odzieży odblaskowej. Zobaczmy więc, jak być lepiej widocznym na drodze? Jak zadbać przy jej pomocy o swoje bezpieczeństwo?

Odzież odblaskowa a ostrzegawcza

Wśród odzieży odblaskowej wyróżnia się różne klasy odzieży ostrzegawczej, w zależności od zajmowanej na ubraniu powierzchni taśm odblaskowych. Zgodnie z normą EN ISO 20471:2013 rozróżnia się trzy klasy, przy czym klasa 3 oznacza najwyższą widoczność. Stanowią ją te ubrania, mające do 0,2 m2 odblasków (4m bieżące taśm szerokości 5 mm). W klasie pierwszej zapewniającej widoczność po zmroku powierzchnia elementów fluorescencyjnych winna wynosić co najmniej 0,14 m2 oraz 0,10 m2 materiału odblaskowego.

Korzystanie z odzieży odblaskowej wymaga pilnowania właściwego ich zapięcia i noszenia w sposób do tego przeznaczony, wraz z okresowym jej czyszczeniem. Im bowiem jest ona bardziej zabrudzona, tym gorzej widoczny będzie człowiek weń ubrany. Ubrania z odblaskami pierze się zawsze na lewej stronie, trzeba również pamiętać, że odzieży tej, czyli zastosowanych nań elementów odblaskowych i fluorescencyjnych nie wolno odcinać, modyfikować czy odrywać.

Kto powinien używać odzieży odblaskowej?

Odzież odblaskowa zapewnia osobom pracującym większe bezpieczeństwo czy to w terenie, w magazynach, czy też na placach budów. Stosowane są one przez pracowników przebywających w obszarze poruszania się wózków, samochodów, sprzętu drogowego i budowlanego. To podstawowe uposażenie służb ratunkowych, medyków, policji, straży czy też wspomnianych kierowców, operatorów maszyn, czy też pracowników portów i lotnisk. Jak widać, stosowanie odblasków nie dotyczy jedynie drogowców, a rodzaj użytych materiałów zależy od normy, jaką musi spełniać ubranie ostrzegawcze.

Last modification: Pt 20 Sty 2023
×