Menu

Jakie akcesoria są niezbędne dla bezpieczeństwa przy pracy na wysokości?

Prace na wysokości, choć często są konieczne, należą także do jednych z najbardziej niebezpiecznych. Szacuje się, że aż 70% wypadków śmiertelnych w branży budowlanej jest spowodowanych właśnie upadkiem z wysokości. Nic więc dziwnego, że polskie prawo wymaga specjalnych zabezpieczeń przy wykonywaniu wszelkich prac powyżej jednego metra wysokości. Jakie to mogą być zabezpieczenia?

Środki ochrony indywidualnej podczas prac na wysokości

Istnieje grupa specjalnych środków ochrony indywidualnej, czyli różnego rodzaju sprzętu oraz zabezpieczeń, które mają znacząco zmniejszyć ryzyko upadku z wysokości i poniesienia obrażeń z tego tytułu. Do takich sprzętów zaliczamy między innymi szelki bezpieczeństwa i uprzęże, które zaprojektowane są tak, by nie ograniczać ruchów pracowników, ale równocześnie zabezpieczać ich przed upadkiem z dachu, rusztowania czy drabiny. Równie istotne są liny, które stanowią asekurację podczas wchodzenia na podest czy podwyższenie i poruszania się po nim. Oczywiście absolutnie konieczne są także kaski ochronne oraz odzież ochronna, które same w sobie nie ograniczają ryzyka upadku, ale mogą stanowczo zmniejszyć poważne obrażenia powstające w jego wyniku.

Zasady korzystania ze środków ochrony

Sam fakt posiadania środków ochrony indywidualnej lub zbiorowej podczas prac na wysokości nie wystarczy. Istotne jest też to, aby wszystkie takie akcesoria posiadały wymagane oznaczenia i deklaracje zgodności. Muszą być także regularnie kontrolowane przez użytkownika - najlepiej przed każdym użyciem. Takie środki ochrony należy także poddawać kontrolom okresowym, gdyż mogą one po prostu nie zadziałać, gdy będą niesprawne. Najważniejszą jednak kwestią jest pilnowanie tego, by pracownicy w ogóle ich używali i robili to zgodnie z ich przeznaczeniem oraz instrukcją użytkowania. Tylko wtedy można mieć pewność, że ochrona będzie skuteczna.

Last modification: Pt 20 Sty 2023
×