Menu

Jak powinna być dobrana letnia odzież robocza?

Odzież robocza to ważny element wyposażenia każdego pracownika, który wymaga ochrony skóry, wzroku, słuchu i dłoni podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Jest wykonana z odpornych na działanie czynników zewnętrznych materiałów, dając ochronę i zwiększając poczucie bezpieczeństwa podczas pracy z ciężkim sprzętem czy w wilgotnym środowisku.

Odzież robocza – zgodna z przepisami BHP

Prawo i przepisy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy narzucają na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikom odpowiedniej dla nich odzieży roboczej, której zadaniem jest ochrona przed szkodliwymi warunkami pracy. Zalicza się do niej na przykład:

  • bluzy,
  • koszule i koszulki,
  • kamizelki,
  • spodnie i krótkie spodenki,
  • kombinezony,
  • akcesoria: czapki, kaski, okulary, rękawiczki.

Dokładna lista niezbędnych ubrań zależy od zajmowanego stanowiska. Inna odzież niezbędna jest dla pracownika branży budowlanej, spawacza, inna dla pielęgniarki czy ogrodnika. Ubrania takie powstają najczęściej z bawełny z domieszkami poliestru, drelichu, mieszanek odpornych na wodę i olej.

Letnia odzież robocza

Ubrania zakładane do wykonywania obowiązków na dworze, w warsztacie lub magazynie, są zazwyczaj grubsze od tych tradycyjnych noszonych na co dzień lub składają się z kilku warstw. Dlatego podczas cieplejszych miesięcy, lepiej korzystać z odzieży przeznaczonej na tę porę roku i składającej się z jednej warstwy. Powinna być wykonana z przewiewnych tkanin, najlepiej czystej bawełny, co wyeliminuje intensywne pocenie się i nieprzyjemny zapach. Chroni przed zgrzaniem się podczas pracy w pełnym słońcu. Należy uważać, aby nie opinała ciała, gdyż skończyć się to może otarciami i odparzeniem.

Warto zwracać uwagę na ciekawe kroje elementów odzieży. Niektóre modele spodni i ogrodniczek mają na wysokości kolan otwory ułatwiające wentylację, co przyda się do prac w ogrodzie i na placu budowy. Latem konieczne jest też ochrona głowy przed słońcem, aby nie doszło do udaru cieplnego oraz oczu przed promieniowaniem, oraz odblaskami.

Last modification: Pt 20 Sty 2023
×