Menu

Czym powinna się charakteryzować odzież robocza dla sektora budowlanego?

Odzież robocza to ważny element wyposażenia pracowników wielu branży, w tym sektora budowlanego. Jej dostarczenie jest obowiązkiem pracodawcy, a jej rodzaj, charakter i wykonanie dostosowane jest do różnych stanowisk i wykonywanych zadań. Musi chronić przed działaniem szkodliwych substancji i ułatwiać pracę z maszynami. Czym dokładnie powinna się charakteryzować?

Odzież robocza – najważniejsze informacje

Zadaniem odzieży roboczej jest zapewnienie komfortowych warunków do pracy, niezależnie od panującej aktualnie pory roku czy warunków atmosferycznych. Szczególnie pracownicy branży budowlanej narażeni są na niskie i wysokie temperatury, opady deszczu, śniegu czy gradu, więc dobranie dla nich odzieży powinno uwzględniać te czynniki. Pracodawca powinien wybierać ubrania z ociepleniem dla pracowników wykonujących pracę podczas pory zimowej, przewiewnych dla pory letniej i dotyczy to nie tylko ubrań, ale i obuwia.

Odzież robocza powinna zapewniać odpowiednie warunki termiczne, ale nie może krępować ruchów, zwłaszcza osób pracujących na wysokościach. Dlatego niezwykle ważne jest, aby dobierać odpowiednie rozmiary bluz, spodni i butów. Kaski, gogle i rękawice powinny być wykonane z trwałych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne materiałów.

Jaka odzież dla sektora budowlanego?

Przygotowując wyposażenie stanowiska w firmie budowlanej, należy przygotować przede wszystkim dostosowane do pory roku:

  • koszulki z krótkim i długim rękawem,
  • bluzy robocze z kapturem i bez,
  • spodnie,
  • półbuty robocze,
  • kask i rękawice ochronne.

Dodatkowo można przygotować: kamizelki na narzędzia, rozpinane koszule, bluzy polarowe rozpinane i zakładane przez głowę, czapki z daszkiem, szelki, paski. Tkaniny użyte do produkcji odzieży roboczej powinny przepuszczać powietrze, ale chronić przed zimnem i promieniowaniem słonecznym. Buty z kolei muszą mieć elastyczną podeszwę, która niweluje problem chodzenia po nierównej powierzchni, ale ma dobrą przyczepność do podłoża. Gumowe tworzywo chroni też przed porażeniem prądem.

Last modification: Pt 20 Sty 2023
×