Menu

Jaką odzież roboczą powinni mieć spawacze?

Praca spawacza obarczona jest wieloma zagrożeniami, dlatego odzież dla spawacza powinna spełniać wymogi normy PN-EN 470-1 definiującej podstawowe właściwości ochronne odzieży. Norma określa nie tylko wygląd i specyfikę ubrań, ale także wskazuje na badania, jakie odzież musi przejść, aby uzyskać stosowane certyfikaty. Ubranie dla spawacza zaliczane jest do kategorii odzieży ochronnej, która z definicji ma zapewniać ochronę przed występującymi na stanowisku pracy czynnikami i musi być dostosowana do specyfiki pracy na stanowisku spawacza.

Właściwości odzieży dla spawacza

Odzież dla spawacza ma zapewnić ochronę przed iskrami, kroplami stopionego metalu, płomieniem i promieniowaniem ultrafioletowym. Co ważne, odpowiedni stopień ochrony muszą gwarantować wszystkie elementy garderoby, czyli spodnie, kurtka, rękawice, czapka i buty. Komplet odzieży dla spawacza musi być szczelny i trwały, ponieważ ma dawać ciągłą ochronę podczas 8-godzinnego dnia pracy. Na spodniach dla spawacza nie może być kieszeni, a w pozostałych elementach uniformu nie powinny znajdować się żadne otwory, przez które mogłaby się przedostać iskra. Niezbędnym akcesorium są także okulary, gogle lub maski do spawania.

Zagrożenia podczas spawania

Główne zagrożenia na stanowisku związanym ze spawaniem to nadmierne ciepło oraz intensywne promieniowanie UV, które może przenikać przez zwykłe ubranie i powodować oparzenia. Ochronę przed naświetlaniem zapewnią rękawice z długim mankietem i fartuch spawalniczy lub spodnie i kurtka. Spawacz jest także narażony na poparzenia i przegrzanie. W czasie spawania wykorzystywany jest prąd a im większe napięcie, tym więcej ciepła jest wytwarzane. Poza tym odzież do spawania powinna odbijać światło. Warto wybierać skórzane ubrania dla spawacza lub uszyte z materiałów ogniotrwałych i chroniących przed ciepłem kontaktowym.

Last modification: Wt 24 Sty 2023
×