Menu

Czym się kierować przy wyborze butów roboczych?

Bezpieczeństwo powinno być priorytetem przy wyborze butów roboczych. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy obuwie posiada odpowiednie atesty i certyfikaty zgodności z normami bezpieczeństwa. W Polsce obowiązują normy PN-EN ISO 20345:2012 dla butów zabezpieczających oraz PN-EN ISO 20347:2012 dla obuwia zawodowego. Buty powinny być również wyposażone w odpowiednie elementy ochronne, takie jak podnosek stalowy lub kompozytowy (ochrona przed uderzeniami) czy podeszwa antypoślizgowa (zapewnienie stabilności na różnych nawierzchniach).

Komfort użytkowania

Długa praca w niewygodnym obuwiu może prowadzić do powstawania bólu i zmęczenia nóg, a nawet przyczynić się do poważnych urazów. Dlatego warto zwrócić uwagę na właściwości amortyzacyjne, anatomiczny krój oraz oddychalność materiałów, z których zostały wykonane buty robocze. Dobre obuwie powinno idealnie dopasowywać się do stopy, nie powodując ucisku ani otarć. Warto też pomyśleć o wkładkach ortopedycznych, które mogą znacząco poprawić komfort noszenia.

Wytrzymałość i jakość wykonania

Odzież ochronna jest często wystawiana na działanie różnorodnych czynników zewnętrznych, takich jak kurz, woda czy nawet substancje chemiczne. Dlatego warto zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz wytrzymałość użytych materiałów. Buty powinny być solidnie zszyte, z mocnymi szwami oraz dobrze przytwierdzonymi podeszwami. Nie bez znaczenia jest również wybór materiału — obuwie może być wykonane ze skóry, materiałów syntetycznych czy gumy; każdy z nich posiada własne zalety oraz wady, które warto rozważyć w kontekście konkretnego stanowiska pracy.

Dopasowanie do specyfiki pracy

Przy wyborze butów roboczych należy uwzględnić specyfikę wykonywanej pracy oraz ewentualne zagrożenia związane z danym zawodem. Na przykład, pracownicy budowlani powinni zwrócić uwagę na obuwie z wyższym poziomem ochrony (np. z podnoskiem stalowym), natomiast pracownicy gastronomii czy służby zdrowia mogą zdecydować się na lekkie buty, które zapewnią komfort przez cały dzień. Warto też sprawdzić, czy obuwie jest odporne na działanie określonych substancji chemicznych lub temperatur.

Last modification: Cz 6 Lip 2023
×